B41691A8107Q009
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
B41691A8107Q009
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,12.00mm×30.00mm Through Hole 100 µF 63 V 30 % 550 mΩ
ParameterValue
Capacitance100 µF
Voltage Rating (DC)63 V
Tolerance-10 %, 30 %
ESR (Equivalent Series Resistance)550 mΩ
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current4.7 A
Length30 mm
TerminationAxial
Diameter12 mm
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
Voltage Rating63 V
RoHSNon-Compliant
PolarityPolar
Lead Diameter1 mm
Ripple Current @ High Frequency2 A @ 10 kHz